PAMIĘTAJ KANALIZACJA I TOALETA TO NIE ŚMIETNIK
Sieć kanalizacyjna została zaprojektowana i wybudowana tak, żeby przyjmować ścieki z Państwa domów, czyli nieczystości sanitarne i papier toaletowy. Śmieci wrzucone do toalety, mogą zapchać nie tylko sedes, ale również wewnętrzny jak i zewnętrzny system kanalizacji i stać się przyczyną poważnych awarii.
Do toalety nie należy wrzucać:
-odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien itp., nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym.
- materiałów budowlanych takich jak: zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp.
- części stałych nie rozpuszczalnych w wodzie takich jak: rękawice gumowe, prezerwatywy, włosy, torebki foliowe, korki, butelki, zabawki, itp.
- środków higieny osobistej takich jak: waciki, podpaski, tampony, nawilżane chusteczki, wata, pieluchy, patyczki do uszu itp.
- włosów, bandaży, materiałów opatrunkowych, szmat, rajstop – zawierających włókna naturalne i syntetyczne, nierozpuszczające się w wodzie, które zbijają się w zwartą masę, łączą się w sploty, uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków.
- ręczników papierowych, szmat, gazet i innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów, które zbijają się w rurach w zwartą masę.
- igieł, które zalegają w kanałach stanowiąc niewidoczne niebezpieczeństwo dla pracowników sieci kanalizacyjnej. Mogą przebić rękawice i boleśnie ukłuć, powodując ryzyko zakażenia chorobami
- lekarstw, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości, zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
- kości, odpadów kuchennych, obierek, tłuszczów i olejów, które pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach, i zmniejszają ich średnicę, jak również łączą się z innymi śmieciami tworząc nieprzepuszczalną bryłę. Co powoduje konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.
-odpadów płynnych niemieszających się z wodą, a w szczególności sztucznych żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych.
- substancji palnych i wybuchowych, a w szczególności benzyn, nafty, oleju opałowego, karbidu oraz substancji żrących i toksycznych.
- odpadów i ścieków z hodowli zwierząt, a w szczególności gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek.
Wrzucanie do toalety przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć może doprowadzić do poważnych awarii. Może dojść do cofnięcia ścieków i zalania mieszkania, ogrodu lub ulicy.
Informujemy, że w przypadku awarii systemu, do której dojdzie w wyniku wrzucenia do toalety w/w odpadów dojdzie do awarii systemu, właściciel nieruchomości zostanie obciążony kosztami jej usunięcia.
W razie awarii wodociągowej trwającej dłużej niż 12 godzin zgodnie z regulaminem dostarczania wody i odbioru ścieków uchwalonym przez Radę Miasta Imielin zawiadamiamy, że zastępczy punkt poboru wody znajduje się na oczyszczalni ścieków w Imielinie przy ul. Wandy 44d
KOMUNIKAT
Miejska Spółka Komunalna sp. z o.o. w Imielinie przystępuje w 2018 roku do przyspieszenia prac związanych z wdrożeniem radiowego systemu odczytu wodomierzy. Tego typu rozwiązanie będzie stanowiło ogromne udogodnienie dla wszystkich odbiorców wody. Pomiaru licznika można będzie dokonać w dowolnej chwili - nawet w przypadku utrudnionego dostępu do posesji czy też braku obecności lokatora. Aktualnie spółka planuje wymianę i montaż 2 300 urządzeń na terenie Imielina. Do połowy 2020 roku MSK planuje objąć systemem cały obszar miasta.
Radiowy system odczytu wodomierzy to nowoczesny sposób zdalnego zbierania danych z wodomierzy mieszkaniowych. Technologia polega na przesyłaniu informacji o zużyciu wody za pośrednictwem fal radiowych. Dzięki temu pracownicy spółki nie będą musieli już wchodzić do mieszkań i domów, aby odczytać stan licznika. Wystarczy, że podjadą w okolice posesji i zdalnie dokonają poboru danych. Tym samym system ograniczy możliwość wystąpienia pomyłek, skróci czas odczytu oraz zmniejszy związane z tym koszty.
Samo urządzenie do odczytów zdalnych nieznacznie różni się od standardowego wodomierza. Dodatkowym elementem wyposażenia jest nakładka radiowa dająca możliwość poboru danych z odległości nawet do 300 metrów.
Mieszkańcy, których lokale zostaną objęte montażem nowych wodomierzy, będą informowani o terminach prac korespondencyjnie, telefonicznie lub przez pracownika spółki.
Co istotne, stan licznika wymienianego wodomierza, będzie protokołowany i potwierdzany zarówno przez wykonawcę, jak i właściciela lub zarządcę.
MSK zachęca swoich odbiorców w ustalonych terminach do udostępnienia miejsca monterom oraz zapewnienia swobodnego dostępu do liczników, co znacznie skróci czas robót i związane z nimi niedogodności.
Prace będą wykonywane od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.00 w wyjątkowych przypadkach można uzgodnić termin do godziny 18.00
Wymiana wodomierza na radiowy odbywa się całkowicie na koszt spółki, mieszkaniec nie ponosi żadnych dodatkowych opłat z tego tytułu.
W ramach wymiany wodomierzy właściciele posesji mogą skorzystać również z możliwości odpłatnej wymiany posiadanego podlicznika na radiowy co należy zgłosić do biura obsługi klienta MSK.
Od 2 stycznia 2017 roku posiadamy nowy adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Twardość wody w mieście Imielin |
||
Woda SUW Dziećkowice |
Woda mieszana |
Woda ze studni głębinowej |
106 mg CaCO3 |
270 mg CaCO3 |
350 mg CaCO3 |
5,9 st niemieckiego |
15 st niemieckich |
20 st niemieckich |
woda miękka |
woda średnio twarda |
woda twarda |
Jeżeli GPW Katowice nie zawiadamia o czasowym wyłączeniu studni głębinowej to przez większość czasu mamy w Imielinie w sieci wodę mieszaną.
Woda SUW Dziećkowice – 106 mg CaCO3 (5,9 st niemieckiego) – woda miękka
Woda ze studni głębinowej – 350 mg CaCO3 (20 st niemieckich) – woda twarda
Woda zmieszana czyli aktualnie w sieci – 270 mg CaCO3 (15 st niemieckich) – woda średnio twarda
Szanowni Państwo, informujemy, że od dnia 1.07.2015r. dla Klientów korzystających z opcji efaktury istnieje możliwość pobrania jej również z indywidualnego konta eBOK.
Zachęcamy Państwa do korzystania z usługi e-faktury, dzięki której przyczyniają się Państwo do poprawy jakości otaczającego nas środowiska.
Oświadczenie na przesyłania faktur drogą elektroniczną jest do pobrania z linku zamieszczonego poniżej:
http://www.msk-imielin.pl/images/pdf/oswiadczenie_na_przesyl_faktur_elektronicznie.pdf
lub w siedzibie naszej Spółki.
Oświadczenie można składać osobiście przy ul. Imielińśkiej 87 w Imielinie lub w formie elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dziękujemy za korzystanie z naszych usług.