Szanowni Mieszkańcy

      W imieniu Miejskiej Spółki Komunalnej sp. z o.o w Imielinie odpowiedzialnej za zarządzanie infrastrukturą wodno-kanalizacyjną w naszej gminie Imielin, chcielibyśmy poruszyć istotną kwestię dotyczącą odprowadzania wód opadowych, roztopowych oraz drenażowych. W związku z coraz częściej występującymi intensywnymi opadami deszczu oraz zmianami klimatycznymi, które skutkują między innymi nagłymi roztopami, właściwe gospodarowanie tymi wodami staje się kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonowania naszej infrastruktury. Kanalizacja sanitarna w mieście Imielin działa w systemie grawitacyjnym, podciśnieniowym i tłocznym. Utrzymanie stosowanego podciśnienia oraz tłoczenie ścieku zapewniane jest przez pompy próżniowe i tłoczne. Transport ścieków odbywa się rurociągami o średnicach , które nie są przystosowane do odprowadzania wód deszczowych. Woda deszczowa pochodząca z dachów, powierzchni utwardzonej oraz instalacji drenażowych może spowodować nagłe spiętrzenie się jej w instalacjach sanitarnych, wskutek czego wstrzymany zostanie odbiór ścieków w wyniku czego, może nastąpić ich cofnięcie się do pomieszczeń lub ich wylanie na ogród przy naszym domu lub domu sąsiada. Dodatkowo pozbywanie się wód opadowych w ten sposób jest także niekorzystne dla funkcjonowania oczyszczalni ścieków, zwłaszcza dla jej części mechanicznej i biologicznej. Zwiększona ilość napływających wód, powoduje wzrost kosztów pompowania i oczyszczania ścieków, a tym samym wzrost opłat za energię elektryczną. Wody deszczowe wpływają również na awaryjność i zużywanie się pomp na oczyszczalni oraz na przepompowniach. Wraz z wodą opadową dostają się do kanalizacji kamienie, piasek i inne elementy stałe. Te dostając się na obiekty techniczne zatykają i uszkadzają pompy. Znaczne ilości deszczówki wprowadzanej do kanalizacji sanitarnej, powodują również zaburzenia w procesie biologicznego oczyszczania ścieków. Zatem odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej powoduje zwiększenie kosztów eksploatacyjnych, remontowych czy w konsekwencji inwestycyjnych. Wszystko to przyczynia się do wzrostu cen odbioru ścieków.Przepisy i kary.

Przepisy i kary

Wody opadowe, popularnie zwane deszczówką, oraz wody roztopowe powstające podczas topnienia śniegu, muszą być odprowadzane w sposób odpowiedzialny i zgodny z przepisami ustawy z dnia 07 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. z 2024 r. poz. 757). Zgodnie z art. 9 ww. ustawy „ Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej”. Jest to czyn zabroniony uregulowany w art. 28 ust. 1 pkt. 4a ww. ustawy i należy pamiętać, że kto wprowadza wody opadowe, roztopowe oraz wody drenażowe do kanalizacji sanitarnej podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł.

Informujemy, że nasza Spółka rozpoczyna stałe kontrole nielegalnego odprowadzania wód deszczowych i roztopowych na terenie całego miasta. Kontrole będą przeprowadzane przy użyciu tzw. zadymiarki. Zadymiarka wprowadza nieszkodliwy, widoczny dym do systemu kanalizacyjnego, co pozwala na sprawdzenie drożności rur, wykrycie nieszczelności lub nieprawidłowych podłączeń. Właściciel posesji, u którego zostanie stwierdzone nielegalne odprowadzenie wód opadowych zostanie wezwany do usunięcia tego stanu. Niedostosowanie się do wezwania, zgodnie z prawem skutkować może karą ograniczenia wolności albo karą grzywny nawet do 10 000 zł.
Uprzejmie prosimy wszystkich mieszkańców o wyrozumiałość i zrozumienie podczas wykonywanych przez naszych pracowników kontroli. Prosimy również o dostosowanie instalacji odprowadzania wód deszczowych do obowiązujących przepisów i nie wprowadzania jej do kanalizacji sanitarnej. Prawidłowe zarządzenia wodami opadowymi jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu naszego miasta, a także ochrony środowiska.


Dziękujemy za Państwa zaangażowanie i odpowiedzialne podejście do tego istotnego zagadnienia.


 

Skip to content